בעידן של שינויים טכנולוגיים מהירים והתפתחות מואצת של בינה מלאכותית, הכישורים הרכים של העובדים הופכים לגורם מכריע בשוק העבודה.
בעוד שהמיומנויות המקצועיות ממשיכות להיות חשובות, יכולות כמו עבודה עצמאית, חשיבה יצירתית, פתרון בעיות מורכבות ועבודה עם בינה מלאכותית הן שיקבעו את ההצלחה והתעסוקתיות של העובדים בעתיד.

כדי להאיר את הכישורים הרכים הנדרשים במשק הישראלי, TheMarker ואפקה השיקו את "מדד הכישורים" - שנועד להתחקות אחר הכישורים הרכים הדרושים במשק הישראלי .
המדד מבוסס על שאלונים שהוגשו למנהלים מההייטק ומענפים אחרים. ובוחן 13 כישורים בולטים, שגובשו על בסיס סקרים גלובליים דומים שבוצעו בנושא.

המדד מציג את החשיבות שמנהלים מייחסים לכישורים בתהליכי גיוס, ביצוע והתקדמות של עובדים. תוצאות המדד חושפות פערים מעניינים בין ציפיות המנהלים בהייטק לבין אלו בתעשיות אחרות, ומספקות תובנות חשובות על הדרישות המשתנות בשוק העבודה המודרני.

איסוף הנתונים בוצע ב 14-30.05.2023.

 מהם עשרת הכישורים הבולטים שמנהלי הייטק מחפשים כיום? למישה עצמאית, יכולת לפיתרון בעיות מורכבות, פרו-אקטיבות  היכולת ליזום, יכולת עבודה עצמאית, מוטיביציה, חשיבה יצירתית, תקשורת אפקטיבית בכתב ובעל פה אינטליגנציה רגשיתיכולת מנהיגות       מדד הכישורים - מהם עשרת הכישורים הבולטים שמנהלים בתעשיות מגוונות מחפשים כיום? 1. מוטיבציה, 2. יכולת עבודה עצמאית, 3. יכולת עבודה בבצוות רב תחומי, 4. למידה עצמאית, 5. חשיבה יצירתית, 6. 6. פרו-אקטיביות (היכולת ליזום), 7. תקשורת אפקטיבית בכתב ובעל פה, 8. אינטלגנציה רגשית, 9. יכולת פתרון בעיות מורכבות, 10. יכולת מנהיגות. על פי סקר דה מרקר  ומכללת אפקה בקרב 150 מנהלים בתעשיות מגוונות הממונים על יותר מ5 עובדים