מה זה הנדסה רפואית?

הנדסה רפואית עוסקת במגוון נושאים, ומטרתה היא לשפר את האבחון והטיפול הרפואי באמצעות טכנולוגיות חדישות. הנדסה רפואית מספקת מענה לצרכים הדינמיים של התעשייה והאקדמיה בתחומי הרפואה, ומציעה פתרונות טכנולוגיים לצרכים הנובעים ממורכבות רפואית: קבלת מידע מתוך הגוף באמצעים לא פולשניים; מעקב וטיפול רפואי באמצעות שיטות מתקדמות לעיבוד אות ותמונה בזמן אמת; העברת מידע רפואי בשיטות חדשניות כמו רפואה מרחוק (Tele Medicine); הנדסת תאים ורקמות כדי לפתח שתלים יעילים; שיטות ריפוי חדשניות ומחקר רפואי מתקדם.

הלימודים לתואר שני בהנדסה רפואית באפקה נועדו להכשיר מוסמכים מומחים בהנדסה הביו רפואית והביוקנברג'נס, בשילוב לימוד של כלים וטכניקות מתקדמות, הכוללות שימוש של שיטות AI (בינה מלאכותית). התואר נבנה בשיתוף ובהתאם לצרכי התעשייה וההתפתחויות הטכנולוגיות בתחום ובאופן המאפשר שילוב של לימודים ועבודה. הידע הנרכש במהלך התואר השני מאפשר לעסוק בצורה מקצועית וממוקדת בתחומים הנמצאים כיום בליבת ההנדסה הביו רפואית והפיתוח, שהשוק צמא להם ומשקיע בהם משאבים רבים.

הלימודים הינם המשך ישיר ללימודי התואר ראשון ונועדו להכשיר מוסמכים ומוסמכות המומחים באחד משני תחומים: מכניקה של מערכות פיזיולוגיות – התמחות קלאסית בהנדסה רפואית המשלבת היבטים מכניים עם טכנולוגיות ומערכות פיזיולוגיות לצרכים רפואיים, ורפואה דיגיטלית – התמחות ייחודית למכללת אפקה. שתי ההתמחויות משלבות את הידע הרב-תחומי של הסטודנטים והסטודנטיות בהנדסה, בתוכנה (שפות תכנות, עיבוד אותות רפואיים, עיבוד תמונות רפואיות) ובהנדסה קלינית.

* התואר מאושר על ידי המל"ג לרישום ופרסום, הענקת התואר מותנית באישור המל"ג.  כל תוכניות הלימודים לתואר שני הקיימות באפקה מהוות "רשת ביטחון" עבור תוכנית זו.

ייחודיות תואר שני בהנדסה רפואית

התואר השני בהנדסה רפואיות הוא מסלול חדש שנפתח בעקבות הביקוש הגובר בתעשייה ונבנה בהתייעצות עם גורמים וגופים בה, כך שיענה בצורה המדויקת ביותר על צורכי השוק.

  • לימודים מעשיים שנכללים בהם שיתופי פעולה עם חברות מובילות בתעשייה, כגון Core Medical Group, Mazor Robotics, Novo Group, GE Healthcare ועוד;
  • לימודים בקבוצות קטנות וקבלת ליווי אישי של חברות וחברי הסגל האקדמי והמנהלי;
  • סגל מרצים ומרצות שהם מומחים בעלי שם מהתעשייה והאקדמיה;
  • בחירה בין שתי התמחויות מובילות בתחום ההנדסה הרפואית;
  • המסלול היחיד בישראל המציע התמחות ברופאה דיגיטלית
  • מתכונת לימודים מותאמת לאנשים עובדים – שילוב לימודים בקמפוס עם לימודים מרחוק;
  • עבודת גמר מקצועית המאפשרת שילוב שאלות מחקר ממקום העבודה

שאלות ותשובות

מכללת אפקה מציעה שני מסלולי התמחות מצוינים לתואר שני בהנדסה רפואית: מכניקה של מערכות פיזיולוגיות והתמחות ברפואה דיגיטלית. שתי ההתמחויות משלבות את הידע הרב-תחומי של הסטודנטים בהנדסה, בתוכנה (שפות תכנות, עיבוד אותות רפואיים, עיבוד תמונות רפואיות) ובהנדסה קלינית.

למידע נוסף על ההתמחויות לחץ כאן

על פי התוכנית המומלצת, לימודי תואר שני בהנדסה רפואית באפקה אורכים כשנתיים (ארבע סמסטרים) במהלכן יש לצבור כ-36 נקודות זכות.

למידע נוסף על תוכנית הלימוד לחץ כאן

בהחלט! לא רק בוגרי תואר ראשון בהנדסה רפואית ובהנדסה ביו-רפואית יכולים ללמוד אצלנו. גם בוגרי תואר ראשון במדעים מדויקים, מדעי החיים, מדעי הרפואה, ביוטכנולוגיה, ביואינפורמטיקה ומדעי הקוגניציה- בכפוף לתנאי קבלה, ועדת קבלה וקורסי השלמה במידת הצורך.

למידע נוסף על תנאי הקבלה לחץ כאן

לימודים באפקה מתאפיינים בחוויה ייחודית הכוללת פדגוגיה חדשנית וסגל מרצים מוביל בעל חיבור חזק לתעשייה. בלימודי התואר השני בהנדסה רפואית באפקה החיבור בא לידי ביטוי בצורה בולטת בתקופת הלימודים, באמצעות שיתופי פעולה מעשיים עם חברות מובילות.
הלימודים לתואר שני בהנדסה רפואית באפקה נועדו להכשיר מוסמכים מומחים בהנדסה הביו רפואית והביוקנברג'נס, בין השאר באמצעות לימוד כלים וטכניקות מתקדמות, הכוללות שימוש של שיטות AI.
המסלול לתואר שני כולל שתי התמחויות מבוקשות ובהן התמחות ברפואה דיגיטלית שהינה ייחודית ובלעדית לאפקה.
לימודי הנדסה בתל אביב זוכים ליתרון משמעותי בחיבור הגאוגרפי והמקצועי של הסטודנטים אל תעשיית ההייטק בכלל והביוטק בפרט ובוגרי תואר ראשון בהנדסה רפואית כמו גם תואר שני, משתלבים בתפקידי מפתח בתעשייה.

בזכות אלה, לימודים במכללת אפקה מבוקשים בקרב סטודנטים לתואר שני.

סגל אקדמי

ד"ר שרה נפתלי

מילה מראש התוכנית לתואר שני בהנדסה רפואית:

ד"ר שרה נפתלי

ד"ר שרה נפתלי

מילה מראש התוכנית לתואר שני בהנדסה רפואית:

תוכנית הלימודים לתואר שני בהנדסה רפואית היא צעד טבעי ומתבקש, המשקף את האמון שניתן למכללת אפקה בכלל ולבית הספר להנדסה רפואית בפרט. עד היום הכשרנו מהנדסות ומהנדסים צעירים רבים אשר השתלבו בתעשייה; כעת אנו צועדים צעד נוסף קדימה – מספקים לבוגרות ולבוגרי תואר ראשון בהנדסה ובמדעים בית שבו יוכלו להמשיך ולהתפתח מקצועית והנדסית, להרחיב את ארגז הכלים והמיומנויות ולהעמיק את הידע בתחום שמתפתח כל העת. הנדסה רפואית היא תחום שבו אפשר לשלב יכולות טכנולוגיות מהשורה הראשונה עם שאיפות לשליחות, משמעות וערך מוסף. כהמשך לתוכנית למסלול לתואר ראשון, גם המסלול לתואר שני נבנה מתוך אותה נקודת מבט ערכית-מקצועית. רוב חברות וחברי הסגל האיכותי והמקצועי לתואר ראשון ילמדו גם בתוכנית לתואר השני. בנימה אישית, העיסוק בעולמות ההנדסה הרפואית נובע מצורך בעשייה מאתגרת בחזית הטכנולוגיה לצד תחושת שליחות. המציאות הנוכחית, הפיתוחים הטכנולוגיים והחיפוש אחר משמעות בתעסוקה– כל אלה הובאו בחשבון בעת בניית התוכנית, והם שזורים בתכניה כחוט השני.

למידע נוסף

צור קשר

לשכת הנהלה אקדמית

טלפון: 03-7688691/744
פקס: 03-7688692
דוא"ל: AcademicHeadsBox@afeka.ac.il

מחלקת ייעוץ לימודים 

ימים א'-ה': 09:00-19:00 | יום ו': 09:00-13:00 
חייגו : 1-800-37-37-10 (שלוחה 1)
פקס: 03-7688679
מייל להרשמה: mirsham@afeka.ac.il