יום עיון רכזים של העתודה המדעית של משרד החינוך

מכללת אפקה אירחה 100 רכזים חדשים של העתודה המדעית הטכנולוגית של משרד החינוך ליום עיון

באוגוסט 2023 התארחו במכללת אפקה מעל 100 רכזי עמ"ט-טק ליום עיון. עמ"ט (עתודה מדעית טכנולוגית) היא תוכנית השייכת לאגף המצוינת בחינוך הטכנולוגי במערכת החינוך, המקדמת עלייה בשיעור בעלי תעודת בגרות טכנולוגית-מדעית איכותית, ומאפשרת תגבור במקצועות מדעיים ברמה ארצית ולאורך זמן (כיתות ז' עד י"ב). בעקבות ממצאי דוח הוועדה להגדלת ההון האנושי להיי-טק, הורחבה התוכנית והתווסף מסלול עמ"ט-טק להגדלה נוספת של מספר התלמידים הלומדים במסלולי בגרות המותאמים להיי-טק. בשנה הראשונה של התוכנית החדשה, הושם דגש על צמצום פערים סוציו-אקונומיים בכלל, ועל פריפריה חברתית והחברה הערבית-בדואית בפרט. יום העיון היה מיועד לרכזים החדשים שגויסו למטרה זו.

כחלק מהשתלמותם, רכזי עמ"ט-טק החדשים שמעו הרצאה של נשיא המכללה פרופ' עמי מויאל. בדבריו, סקר פרופ' מויאל את השפעתה של ההתמקדות הטכנולוגית המואצת על שוק התעסוקה והתפתח דיון גם על ההשפעות הפוטנציאליות, בפרט של טכנולוגיות בינה מלאכותית, על תהליכי הוראה ולמידה. לסיכום, הדגיש פרופ' מויאל את חשיבות שיתוף הפעולה בין מערכות החינוך והאקדמיה: "ראייה לאומית הוליסטית על הרצף החינוכי ל- STEM כולו תאפשר לנו לשמור על רלוונטיות תהליכי החינוך ולצמצם פערים בחברה, ובזאת תתרום לחוסנה החברתי-כלכלי של מדינת ישראלי".

מכללת אפקה גאה ושמחה על כך שמערכת החינוך רואה בה בית להרחבת האופקים. הביקור של רכזי עמת-טק היה חלק מפעילות המכללה בתחום קשרי הקהילה שבמסגרתה נחשפו עשרות אלפי נציגים מגופים שונים לאורך הרצף החינוכי-לאומי – מהגן ועד לתעשייה – ל"מתווה אפקה", ובפרט לחשיבות רצף חינוכי ל-STEM מתואם ברמה הלאומית.

לקריאה נספת אודות מתווה אפקה לחץ כאן