ממונה אנרגיה

ממונה אנרגיה (באישור משרד האנרגיה)

  • 60 שעות
  • |

יעילות האנרגיה וחיסכון במשאבים הופכים בשנים האחרונות להיות יותר ויותר רלוונטיים עבור ארגונים ובעלי עסקים. במטרה להקטין את עלויות האנרגיה, מחפשים הארגונים בעלי מקצוע עם הכשרה הולמת. היחידה ללימודי חוץ של מכללת אפקה מכשירה מהנדסי מכונות וחשמל למקצוע המבוקש של "ממונה אנרגיה". לאחר ההכשרה יוכל המשתתף להתמודד על תפקיד של מנהל משאבי האנרגיה בארגון. במהלך הקורס נעביר למשתתפים את הידע הטכנולוגי והמקצועי הנדרש למלא את התפקיד. בנוסף, נתייחס למיומנויות המגוונות הנדרשות מבעל התפקיד. ממונה האנרגיה נדרש לתקשר את היתרונות של ההתייעלות האנרגטית למשתמשי הקצה, לעובדים בארגון, וללקוחות שלעתים קרובות אינם בקיאים בטכנולוגיה המוצעת ואינם מודעים ליתרונות הגלומות בשינוי ההתנהגותי.

נושאי הלימוד: נגזרים מתכנית הלימודים המאושרת ע"י משרד האנרגיה והמים לממונה האנרגיה, כולל השלמות בנושאים: גז טבעי, ביצוע חישובים ומאזני אנרגיה והעמקה בתחום ניהול המשאבים בארגון. יינתן מקום רב לניתוח דוגמאות מהשטח.

קהל יעד סטודנטים להנדסה מכנית או חשמל של מכללת אפקה, מנהלים, מנהלי אנרגיה, רכזי איכות סביבה, אחראי תחום חשמל וכדומה. וכן, עובדים שהארגון מעוניין לקדם לקראת קבלת אחריות על משק האנרגיה. הלומדים יכולים להגיע מארגונים מגוונים כגון: מפעלים, קופות חולים, בתי חולים, רשויות מקומיות, חברות עתירות ידע, היי-טק, מלונות, בתי אבות ועוד. הבחינה בסוף הקורס וחתימת משרד האנרגיה על התעודה תתאפשרנה לסטודנטים של המכללה או מהנדסי מכונות או חשמל בלבד. משתתפים שלא עונים על התנאים האלו, יוכלו להבחן בצורה עצמאית מול משרד האנרגיה, (ייתכן וכרוך בהשלמת נושאים שאינם בסילבוס של הקורס המקוצר).

מנהל מקצועי

המנהל המקצועי של הקורס הוא עופר קרן, המייסד והמנהל של חברת קרן אנרגיה בע"מ. בעל מומחיות רבה בתחומי ניהול משקי אנרגיה.

Ofer Keren KEREN ENERGY

מרצים

הקורס יועבר על ידי צוות קרן אנרגיה (www.kerenrg.com) – חברה העוסקת בליווי ארגונים בתהליכי התייעלות בעשור האחרון. החברה דוגלת בגישה שהתייעלות אנרגטית אינה פרויקט של החלפת מנורות והתקנת מזגנים חדשים, אלא יציאה לדרך חדשה שבה גורם מקצועי בארגון מוביל תהליך של "דיאטה אנרגטית" הכוללת יעדים, לוחות זמנים ומחויבות הנהלה. קורס ממונה אנרגיה יכלול מידע בסיסי על כל סוגי צרכני האנרגיה והדרישות הרגולטוריות של משרד האנרגיה. בקורס נייחד פרק מהותי לפתרונות להתייעלות על בסיס הציוד הקיים בארגון בהובלת ממונה האנרגיה – כמנהל משאבי האנרגיה בארגון.

סילבוס מלא של הקורס

מושגי יסוד במשק האנרגיה במפעלים בישראל

אמצעי מדידה וניטור

חישוב כדאיות כלכלית

תפקיד ממונה האנרגיה בארגון

סקרי אנרגיה

מערכות אויר דחוס

אנרגיה חשמלית

אמצעי פיקוד ובקרה

צרכני חשמל עיקריים

קירור, חימום, אוורור

מערכות תאורה פנים וחוץ

שמור אנרגיה במבנים

כלכלת אנרגיה

סיורים

עבודת גמר

סיכום קורס ומבחן


לסילבוס המלא של הקורס >>
חומר קריאה נוסף >>

סיום הקורס ותעודת גמר: במהלך הקורס יקבלו המשתתפים כלים שיאפשרו להם להבחן לקבלת הסמכה של "ממונה אנרגיה". לעומדים בכל דרישות הקורס (נוכחות של לפחות 80% בשיעורים, ביצוע עבודת גמר ועמידה במבחן מסכם, שיערך בשיעור האחרון של הקורס) תוענק תעודה מטעם משרד האנרגיה והמים ומכללת אפקה – היחידה ללימודי חוץ.
פתיחת הקורס מותנית ברישום של מינימום משתתפים.

רישום ועלויות

הקורס ניתן במסגרת קורסי הבחירה של התואר השני בהנדסת אנרגיה במכללה.

 

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם


*

*

*

*

ממליצים על לימודי חוץ באפקה